THIRRJE PËR SHKËMBIME NËN PROGRAMIN ERASMUS+ NË UNIVERSITETIN E SAARLANDIT, NË GJERMANI

Në kuadër të programit Erasmus+, Universiteti i Mjekësisë, Tiranë njofton për hapje e thirrjes për aplikime për shkëmbime në Programin e Studimit: Farmaci për studentët dhe stafin akademik që janë të interesuar të kryejnë një periudhë shkëmbimi në Universitetin e Saarland, në Gjermani.

Llojet e mobilitetit përfshijnë:

• Shkëmbim i studentëve për studime;

Nivelet e shkembimit për studentët:

• Master i Shkencave në Farmaci (Studentët duhet të jenë të regjistruar në programin e studimit: Master i Shkencave në Farmaci në Universitetin e Mjekësisë, Tiranë. Nuk mund të aplikojnë studentët e regjistruar në vitin e parë, por ata duhet të jenë të paktën të regjistruar në vitin e dytë të studimeve të tyre.)
      Kohëzgjatja e shkembimeve për ciklin Master i Shkencave në Farmaci: 5 muaj.
    • Doktoratë në Shkenca Farmaceutike (Studentët Doktorantë duhet të jenë të regjistruar në programin e studimit: Doktoratë në Shkenca Farmaceutike në Universitetin e Mjekësisë, Tiranë).
      Kohëzgjatja e shk
      ëmbimeve për ciklin Doktoratë në Shkenca Farmaceutike: 6 muaj.

Kuotat për studentët janë: 2 kuota.

• Shkëmbim i stafit akademik për studime (Stafi akademik duhet të jenë në marrëdhënie pune në Departamentin e Farmacisë në Fakultetin e Mjekësisë, të Universitetit të Mjekësisë, Tiranë).
    • Kohëzgjatja e shkëmbimit për stafin akademik: 5 ditë.

Kuota për stafin akademik është: 1 kuotë.

Për t’u njohur me broshurën e programeve të studimit në fushën e Farmacisë të ofruara nga Universitetin e Saarland-it, ju lutemi të konsultoni linkun e mëposhtëm: http://www.pharma.uni-saarland.de/Stundenplan.pdf

Gjuha e programit të shkembimit është gjuha Gjermane.

Niveli i njohurisë që kërkohet për studentët është minimumi niveli B1.

Niveli i njohurisë që kërkohet për stafin akademik është minimumi niveli B2.

Dokumentat e nevojshme për aplikim të studentëve në Master i Shkencave në Farmaci dhe Doktoratë në Shkenca Farmaceutike:

• CV;
    • Foto personale;
    • Kopje e Pasaportës;
    • Vërtetim studenti;
    • Listë e notave;
    • Letër Motivimi;
    • Certifikatë e gjuhës Gjermane (minimumi niveli B1).

Kriteri preferencial për përzgjedhje të studentëve është nota mesatare ku do të përzgjedhet ajo më e lartë.

Dokumentat e nevojshme për aplikim të stafit akademik në Departamentin e Farmacisë:

• CV;
    • Foto personale;
    • Kopje e Pasaportës;
    • Vërtetim punësimi;
    • Letër Motivimi;
    • Certifikatë e gjuhës Gjermane (minimumi niveli B2).

Kriteri preferencial për përzgjedhje të stafit akademik është fusha e kërkimit që do të bihet dakord me Universitetin pritës.

Afati i fundit për aplikim: 10 Qershor 2016.

Periudha e mobilitetit: Studentët e përzgjedhur për të ndjekur këtë program mobiliteti do të fillojnë mësimin në semestrin e parë të vitit akademik 2016-2017.

Për të aplikuar klikoni këtu: https://form.jotformeu.com/61393352862358

I gjithë procesi i aplikimit kryhet online.

Për më shumë informacion mbi këtë thirrje mund të na kontaktoni në Zyrën e Komunikimit dhe Marrëdhënieve me Jashtë në Rektoratin e Universitetit të Mjekësisë, Tiranë.

Ju urojmë suksese në aplikim!

Publikuar më 19.05.2016