HAPET THIRRJA PËR BURSA PËR STUDENTËT E FAKULTETIT TË MJEKËSISË, DEGA FARMACI PËR NË UNIVERSITETIN E SAARLANDIT, GJERMANI NË KUADËR TË PROGRAMIT ERASMUS+

Në kuadër të programit Erasmus+ hapet thirrja për aplikime për bursa për mobilitete për studentët e Universitetit të Mjekësisë, Tiranë në Universitetin e Saarlandit, Gjermani për semestrin e dytë të vitit akademik 2021/2022

Llojet e mobilitetit përfshijnë

• Shkëmbimin e studentëve të vitit të fundit (4 kuota)

Nivelet e mobilitetit për studentët

• Program i integruar studimi i ciklit të dytë

Kohëzgjatja e mobilitetit

• 3 muaj

Fusha e studimit

• Farmaci

Për t’u njohur me katalogun e programeve të studimit në gjuhën gjermane, që ofron Universiteti i Saarlandit, në Gjermani klikoni në linkun e mëposhtëm;

Afati i aplikimit

Dokumentet që nevojiten për aplikim për studentët janë:

• Kërkesë me shkrim
  • CV në gjuhën angleze
  • Kopje e pasaportës
  • Vërtetim student
  • Listë e notave (Në shqip dhe anglisht)
  • Letër motivimi në gjuhën angleze
  • Certifikatë e gjuhës së huaj Gjermanisht (minimumi B1) / Anglisht (minimumi B2)
  • Marrëveshja e Studimit (Learning Agreement)

Learning Agreement është një kontratë midis universitetit të origjinës dhe aplikantit dhe shërben për të përcaktuar lëndët që do të zhvilloni në universitetin pritës. Ju duhet të plotësoni vetëm seksionin e parë ‘‘Before the mobility“.

Në tabelën A përcaktohet aktiviteti që do të zhvillohet në universitetin pritës.

Në tabelën B përcaktohet se cili prej aktiveteve  të Tabelës A do të njihen në Universitetin e Mjekësisë, kur ju të keni përfunduar periudhën e shkëmbimit.

Dokumenti ‘‘Learning Agreement’’ tek seksioni ‘‘Commitment’’ firmoset nga aplikanti, më pas nga koordinatori akademik në nivel fakulteti Prof. Dr. Vilma Papajani dhe në fund në Rektorat nga Koordinatori Institucional i Erasmus +, Prof.Dr.Suela Këlliçi.

Për të shkarkuar formatin e Learning  Agreement klikoni në adresën:

Dokumentet duhen dorëzuar dorazi,në Rektoratin e Universitetit të Mjekësisë, Tiranë në zyrën e protokollit si edhe të skanuara në adresën international.office@umed.edu.al .

Vini re! – Përzgjedhja e kandidatëve fitues do të kryhet nga një Komision me anëtarë të stafit akademik në Universitetin e Mjekësisë. Lista e fituesve do t’i përcillet Universitetit të Saarlandit. Komisioni akademik i këtij Universiteti mes kandidatëve fitues të përzgjedhur nga Universiteti i Mjekësisë do të vendosë se cilët kandidatë do të jenë pjesë e projektit të shkëmbimit.

Universiteti i Mjekësisë, Tiranë ju uron suksese në aplikimin tuaj!